Zboża ozime – choroby

Zboża ozime są bardzo mocno narażone na grzyby. Siejemy je na jesień i nigdy nie wiemy, jaka będzie pogoda. Dużo deszczu? Z jednej strony to dobrze, bo rośliny rosną, ale z drugiej strony, jeśli jest wody zbyt wiele to niestety, ale pojawiają się grzyby.

To duże zagrożenie, dlatego jeśli widzimy, że pogoda nam nie sprzyja to nie pozostaje nam nic innego jak nawet profilaktycznie zanim grzyb się pojawi zrobić oprysk. Wystarczy kupić fungicydy, które będą się do tego nadawały i będą miały takie przeznaczenie, a na pewno misja zakończy się sukcesem. W pszenicy ozimej najbardziej pojawia się mączniak prawdziwy. Trzeba wiedzieć, jaką dawkę zastosować do ilości pszenicy, jaką mamy.

Producent zaleca nieco mniej niż litr środka chemicznego na każdy hektar. Trzeba skupić się na jednym oprysku w sezonie wegetacyjnym. Choroby mogą zaatakować zboże w każdej chwili najgorzej jest, jeśli przytrafi się to pod śniegiem i wtedy nie wiemy, co mamy zrobić. Duża ilość śniegu, która utrzymuje się zbyt długo powoduje powstawanie grzyba. Po wykonaniu oprysku trzeba będzie czekać przeszło miesiąc do zbiorów.

Rzepak ozimy
Z rzepakiem ozimym są również problemy takie jak zgnilizna Twardzikowa czy czerń krzyżowych. Dokładnie tak jak z pszenicą tutaj również będzie tylko jeden oprysk. Jeśli widzimy pierwsze objawy to nie czekamy dłużej tylko od razu zaczynamy opryski. Zanim zaczniemy robić opryski trzeba zdobyć na ten temat wiedzę. Chodzi tutaj nie tylko o skuteczność przeprowadzenia całego oprysku, ale również chodzi o to żeby to było bezpieczne. Postępowanie zgodnie z instrukcją producenta to dla nas najlepsze rozwiązanie. Fungicydy o bardzo dużej wydajności i jakości znajdziemy na stronie http://innvigo.com/fungicydy/. Trzeba tylko dobrać taki rodzaj środka chemicznego, jaki jest odpowiedni do problemu, z jakim się borykamy. Uprawianie pola i zbieranie plonów to ciężka praca i trzeba się na tym bardzo dobrze znać. Trzeba reagować na zagrożenia, bo tylko wtedy są szanse, że te plony będą bardzo duże.

You may also like...